Nbase

Her içim şekline ve her bütçeye uygun nbase çeşitlerini tek bir çatı altında topladık. Nbase alımlarınız için en doğru ve güvenilir tedarikçi Safir Kimya hizmetinizde.

Filtreleri Göster

Gösterilen sonuç sayısı: 4

Gösterilen sonuç sayısı: 4

Nbase Nedir?

Bir e-sıvının yapısını en temel haliyle 2 bileşen oluşturmaktadır. Bu bileşenlerden ilki nbase, diğeri ise aromadır. Nbase, e-sıvılarımızdaki buharın oluşmasını sağlayan ana malzeme olup aromaların görevi ise, oluşturulan buharı lezzetlendirmekten ibarettir.

nbase nedir?

Yani bir nbase en temel ve en anlaşılır düzeyde “aromasız e-sıvı” olarak da düşünülebilir.

Nbaseyi oluşturan üç ana malzeme vardır. (Bu duruma göre bazen dört de olabilir.) Bu malzemeler sırasıyla;

 • Bitkisel Gliserin (Vegetable Glycerin – VG)
 • Propilen Glikol (Propylene Glycol – PG)
 • Terapik amaçla kullanılan Ni***
 • Saf Su (Tamamen opsiyonel bir malzemedir, nadir de olsa nbasenin kıvamını ayarlamak amacıyla kullanılabilir.)

Şeklindedir. Dilerseniz birazdan nbase kavramı ile alakalı vereceğimiz detaylı bilgilere geçmeden önce, hızlıca nbaseyi oluşturan bu malzemelere birlikte bir göz atalım.

Bitkisel Gliserin ( Cas No: 56-81-5 ): Trihidroksi grubu bir alkol çeşididir.(Şeker alkolü.) Renksiz ve kokusuz olup, viskozitesi oldukça yüksek tatlı bir sıvıdır. Solunmasının, insan sağlığı açısından bir tehlikesi yoktur ve oldukça yüksek bir yanma derecesi vardır. Kuvvetli bir nem tutucu ve nemlendiricidir. Suda ve asetonda rahatlıkla çözünebilir.

Gliserinler petrokimya ürünlerinden, hayvansal ve bitkisel yağlardan elde edilebilir. Nbaselerimizde kullandığımız gliserin çeşidi mutlaka bitkisel bazlı olmalıdır. (Palm, zeytin, hindistan cevizi, hurma vb. Ürünlerden elde edilmelidir.) Gliserinin, nbase dışında günlük yaşamda 1500’den fazla kullanım alanı vardır, bir çok sektör için vazgeçilmez bir malzemedir.

Nbaselerdeki, buharı oluşturan ana malzemedir. Bir basenin gliserin oranı ne kadar yüksek ise, buhar oluşturma seviyesi de aynı şekilde yüksek olmaktadır.

Propilen Glikol ( Cas No: 57-55-6 ): Diol grubunda yer alan bir alkol çeşididir. (2 farklı alkol barındırmaktadır.) Renksiz ve kokusuz bir yapıdadır, viskozitesi ise oldukça düşük bir sıvıdır.

Oldukça güçlü bir mikrop öldürücüdür. Araştırmalar PG barındıran çözeltilerde mikro-organizma üremesinin tamamen durduğunu ve halihazırdakilerin de %98 oranında öldüklerini ortaya koymaktadır.

Propilen glikol su, eter ve daha bir çok çözücüde rahatlıkla çözünebilmektedir. Kimya sektöründe propilen glikol, karşınıza aşağıda yer alan isimlerle de çıkabilir:

 • Dihidroksipropan (Dihydroxypropane)
 • Propandiol (Propanediol)
 • Trimetil Glikol (Trimethyl glycol)
 • Metil Etil Glikol (Methyl ethyl glycol)

Bu isimlerin tamamı propilen glikol anlamına gelmektedir. Propilen glikol günümüzde kozmetik, ilaç, esans gibi pek çok sektörde aktif olarak kullanılan bir kimyasaldır.

Nbaselerdeki fonksiyonu, basenin kıvamını ve “boğaz vurum” hissiyatını ayarlamaktır.Buhar oluşturma düzeyi gliserin kadar olmadığından dolayı, propilen glikol oranının yüksek olduğu nbaselerin buhar oluşturma seviyeleri aynı oranda daha az olacaktır

Nbase satın alırken karşınıza çıkabilecek Bitkisel Gliserin (VG) / Propilen Glikol (PG) oranları, tam liste halinde aşağıda yer almaktadır:

 • %0 VG / %100 PG
 • %10 VG / %90 PG
 • %20 VG / %80 PG
 • %30 VG / %70 PG
 • %40 VG / %60 PG
 • %50 VG / %50 PG
 • %60 VG / %40 PG
 • %70 VG / %30 PG
 • %80 VG / %20 PG
 • %90 VG / %10 PG
 • %100 VG / %0 PG

E-sıvılarda yaygın olarak görülen VG/PG oranları genellikle %90/10, %80/20, %70/30 ve %50/50’dir.

E-sıvılarda ve nbaselerde PG oranı arttıkça basenin / e-sıvının kıvamı daha akışkan hale gelir ve boğaz vurum hissiyatı artar. Havanın sıcaklığı e-sıvıların/baselerin kıvamında doğrudan etkilidir. Sıcak havalarda akışkanlık seviyesi artarken, soğuk havalarda da tam tersi akışkanlık seviyesi azalır.

Bu yüzden soğuk günlerde pg oranı yüksek, sıcak günlerde ise pg oranı düşük e-sıvı ve baseleri tercih etmeniz buharlaştırıcılarınızda minimum sorun yaşamanızı sağlayacaktır. Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız %80 VG – %20 PG standart olarak kabul gören bir orandır.

Not: PG seviyesinin %50’yi aştığı baseler tüketmek için uygun değildir ve sadece seyreltme amaçlı kullanılmalılardır.

Terapik Ni***: Tiryakilerin s****’yı bırakma sürecini kolaylaştırmak amaçlı nbaselere eklenen bir malzemedir.

Nbase satın alırken, karşınıza çıkabilecek iki tipte ni*** bulunmaktadır.

1) Freebase Ni***: N***tinin kimyasal anlamda serbest yapıda olduğu, sıvı ve saf haldeki çeşididir. Buhar dünyasında en sık kullanılan n* çeşidi budur. Mod-kit cihazlarla kullanmaya uygundur.Bu n*** tipinde karşınıza çıkabilecek sertlik değerlerinin listesi aşağıdaki gibidir:

 • 0 mg,
 • 3 mg,
 • 6 mg,
 • 9 mg,
 • 12 mg,
 • 15 mg,
 • 18 mg,
 • 24 mg,
 • 36 mg,
 • 48 mg,
 • 72 mg,
 • 100 mg

Bu değerlerden 0, 3 ve 6 mg ciğer çekimi olarak tüketmeye uygundur. ( Direct Lung – DL ya da nargile içimi olarak da bilinir. Buhar, doğrudan ciğerlere çekilir. Düşük ohm, yüksek watt ve geniş hava kanalı kombinasyonuyla kullanılır.)

Ciğer çekiminde kullanılması tavsiye edilen maximum sertlik değeri 6 mg’dır. Daha üstüne çıkarsanız ni*** zehirlenmesi yaşayabilirsiniz.

9, 12, 15 ve 18 mg sertlik değerleri ise sig**** içimi olarak tüketilmelidir. (Mouth to Lung – MTL olarak da bilinir. Bu yöntemde buhar aynı paket si****larda olduğu gibi önce ağıza, ardından ciğere çekilmektedir. Yüksek ohm, düşük watt, dar hava kanalı kombinasyonuyla kullanılır.)

Uyarı: Sağlığınız için bu değerlerde ciğer çekimi yapmayı aklınızdan dahi geçirmemelisiniz.

Uyarı 2: 18 mg ve üstündeki sertlik değerleri tüketmek için uygun değildir, sadece seyreltme amaçlı kullanılmalılardır.

2) Salt Ni***: Ni***tinin doğada t-bacco yapraklarında bulunan doğal formundaki çeşidididir. Kristali, tuzu andıran bir yapısı bulunmaktadır. Buharlaşma sıcaklığı oldukça yüksek olduğundan dolayı e-sıvı yapımında ve baselerde işlem görmeden kullanmaya uygun değildir.Bu tipteki ni*** türü pod cihazlarla tüketmeye uygundur. (Yüksek ohm, düşük watt, dar hava kanalı ve az pufflama.)

Buharlaşma sıcaklığını ve ph değerini düşürebilmek amacıyla zayıf asit grubu ürünlerle işlenmesi gerekmektedir. (Piyasada kabul görmüş yaygın asitler: Laktik, Malik, Benzoik ve Salisik asittir.)

Bu türde ni*** ile hazırlanan baseler, salt nbase adını alırlar.

Salt nbaselerin içimi freebaseye kıyasla oldukça yumuşak ve pürüzsüzdür ve freebaseye kıyasla 2-3 kat daha hızlı kana karışmaktadır. (Kana karışma hızı neredeyse gerçek bir si**** ile eşdeğer seviyededir.)

Freebasede ağzınıza dahi süremeyeceğiniz mg seviyelerini, salt ni*** olduğu taktirde rahatlıkla tüketebilirsiniz. (N*** seviyesi kıyaslamaları, freebase ile 1:1 olarak örtüşmemektedir.)

Salt nbase ile hazırlanmış ürünlerde karşınıza çıkabilecek sertlik seviyeleri aşağıdaki gibidir:

 • 0 mg,
 • 3 mg,
 • 6 mg,
 • 25 mg,
 • 35 mg,
 • 50 mg

Bu değerlerin arasından 0,3,6 mg freebasede de olduğu gibi ciğer çekimi olarak tüketmeye uygundur. Kalan değerler ise sig***ra içimi ( MTL ) yaparak tüketilmelidir.

Saf Su: Propilen glikolün herhangi bir nedenden dolayı (Alerji, temin edememe vb.) kullanılamadığı durumlarda nbasenin kıvamını ayarlamak amacıyla kullanılmaktadır. Pek yaygın bir yöntem olmasa da geçerlidir ve herhangi bir problem teşkil etmez.

Sıkça Sorulan Sorular:

Nbase Likit Nedir?

Öncelikle bilmemiz gereken şey, “nbase likit” ifadesinin hatalı bir kavram olduğudur. Buhar Dünyasının hiçbir noktasında nbase likit adı altında herhangi bir ürün/terim bulunmamaktadır.

Nbase ve likit, birbirlerinden farklı iki üründür. (Birbirlerinden tamamen bağımsız değillerdir ancak farklı anlamlar taşımaktadırlar.)

Nbase buharı, boğaz vurumunu ve ni*** tatminiyetini sağlayan, e-sıvı yapımında kullanılan temel malzemedir. (Aromasız e-sıvı gibi de düşünebilir.)

Likit ise nbasenin çeşitli aromalarla lezzetlendirilip e-sıvı haline getirilmiş versiyonudur. (Anlamak için aromalı nbase gibi de düşünülebilir.)

Nbase Ne İşe Yarar?

E-sıvılar, temelde 2 maddeden oluşur. (Nbase ve aroma)

Nbase, bir e-sıvının adeta belkemiği, demirbaşıdır. Buharı, boğaz vurumunu ve ni*** tatminiyetini sağlayan ana malzemedir. Aromalar ise nbaseleri lezzetlendirmek amacıyla kullanılmaktadır. Dolayısıyla “nbase ne işe yarar” sorusunun cevabı olarak verebileceğimiz en kestirme, en net yanıt nbasenin temelde e-sıvının kendisi olduğudur. (Aromasız bir şekilde.)

Nbase Nasıl Alınır? / Nbase Nasıl Satın Alınır?

Piyasada nbase üretimi yapmakta olan hali hazırda onlarca firma ve her birinin bünyesinde üretmekte oldukları onlarca çeşit ürünleri mevcuttur fakat bu firmaların büyük bir çoğunlu nbase üretebilmek gibi oldukça hassas bir işlem için gerekli ekipmanlardan ve tecrübeden yoksundur.

Bu yüzden nbase satın alımlarınızda kılı kırk yarmalı, alacağınız firmayı ve ürünü en ince detayına kadar araştırmalısınız.

Safir Kimya ve bünyesinde üretilen bütün ürünler sektörün ihtiyaçları göz önünde bulundurularak uzun bir arge süreci sonucunda ortaya çıkmıştır.

Firmamız bugün, Türkiye buhar piyasasında yer alan tartışmasız olarak en kaliteli nbaseleri üretmektedir. Bütün freebase & salt nbase ihtiyaçlarınız için firmamız bünyesinde yer alan ürünleri gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Safir Kimya nbase satın alımlarınız için bugün en doğru tercih olduğu gibi, yarın da aynı kaliteyi sürdürerek siz değerli müşterilerimizin ihtiyaçlarına cevap vermeye devam edecektir.

Nbase Fiyatları 2021

Nbase fiyatları, basenin üretimi için kullanılan bileşenlerin kalite seviyesine göre, kullanıcı tarafından tercih edilen sertlik miktarına ve satın alınan hacim değerine göre değişkenlik göstermektedir. Bu yüzden sabit olarak “bir nbasenin fiyatı şu kadardır” demek mümkün değildir.

En güncel nbase fiyatları için websitemizde yer alan nbase kategorisini ziyaret ederek kafanıza yatan ve ihtiyaçlarınızı karşılayan herhangi bir base ürünümüzün fiyatına dair bilgi alabilirsiniz.

Not: Nbase üretiminde kullanılan bileşenlerin tamamı ithal olduğundan dolayı, döviz kurundaki hareketler nbase fiyatlarının değişmesine sebep olabilir.

En Kaliteli Nbase Hangisidir? / En iyi Nbase Markası Hangisidir?

Buhar Dünyasında “en iyi/kötü”, ya da “en kaliteli/kalitesiz” gibi kesin ifadelere yer yoktur. Bütün kriterlerin ve ölçütlerin bireysel zevklere dayalı olduğu bir alanda bu tarzdaki kesin ifadeleri anlamsız/saçma kılmaktadır.

“En lezzetli meyve elmadır.”, “Türkiye’nin en iyi futbol takımı beşiktaştır.”, “En güzel renk mavidir.”gibi ifadeler ne kadar anlamlı ve doğrularsa “en kaliteli nbase”, “en iyi nbase” gibi ifadeler de aynı derecede anlamlıdır.

Bütün bu sorular, çok önemli başka bir soruyu beraberinde getirmektedir: Kime göre, neye göre? :)

Bütün bu soruların en doğru cevabını verebilecek tek kişi siz olduğunuz için, mümkün olduğunca fazla nbase deneyerek, size hitap eden ürünü, sizin için en kaliteli nbase hangisi keşfedebilirsiniz. Yine de Safir Kimya olarak bizden tavsiye isteyecek olursanız, mutlaka denemeniz gerektiğine inandığımız nbase tavsiye listemiz aşağıdaki gibidir:

İşte Safir Kimya’dan Nbase Tavsiyeleri:

 • Neptun Gold Nbase: Fiyat/performans sınıfı nbaseler arasındaki tartışmasız olarak lider üretimdir. (Freebase üründür.)

nbase - 01

 • Merck Nbase: Kimyasal tedarikçileri arasındaki en profesyonel ve en tecrübeli kimya firmasıdır. Üretmiş olduğu bileşenler, piyasada yer alan en saf ve en temiz muhafaza edilen bileşenlerdir. Dolayısıyla şuanda paranın satın alabileceği en kaliteli nbase merck nbasedir. Safir Kimya olarak, ısrarla tavsiye etmekteyiz. (Freebase üründür.)

merck nbase

 • Chemnovatic Salt Nbase: Polonya merkezli, salt ni*** üretimi konusunda başı çekmekte olan (en azından şuan için) Chemnovatic bileşenleriyle hazırlanmış, pod cihazlarınızla kullanabileceğiniz şuanda üretimini yaptığımız tek salt nbasedir. Kalitesi ve üretimi içimize sinen başka bir salt base oluşturana kadar, Türkiye piyasasından satın alabileceğiniz en iyi salt nbasedir.