Çalışma Saatlerimiz: Pazartesi – Cuma 10.00-16.00

WhatsApp Hattı: 0 555 156 35 55

tfa aroma nasıl kullanılır? - 01

TFA Aroma Nasıl Kullanılır?

Safir Kimya, Ekibi Anlatıyor: Satın aldığınız tfa aromalarını nasıl kullanacaksınız? İşte cevabı burada.

tfa aroma logo

TFA Aroma Kimdir? Neyin Nesidir?

Firma 2004 yılında Amerika, Kaliforniya, Santa Cruzda küçük bir çatı katında parfüm ve esans sektörüne The Parfurmer’s Apprentice ismiyle başlayan firma, sektörde yakaladığı büyük başarının getirmiş olduğu finansal güçle birlikte 2009 yılında yine aynı şekilde The Flavour Apprentice ismiyle profesyonel mutfak ve amatör lezzet avcıları için çeşitli lezzetlerde ve tatlarda aroma üretimine başladı.

Bugün The Flavour Apprentice, aroma sektöründe 250’den fazla satışta olan ürünüyle aroma pazarını kasıp kavurarak sektörün liderliğine oynamaya devam ediyor.

Daha detaylı bilgi edinebilmek için “tfa aroma nedir?” adlı yazımıza göz gezdirebilirsiniz.

TFA Aromaları Hangi Alanlarda Kullanılabilir? 

TFA aromaları suda çözünebilir yapıdadırlar. Bu yüzden aklınıza gelebilecek hemen hemen her gıdada, her içecekte, tüketilebilir malzemede kullanılabilirler.

Özellikle yiyecek ve içecek sektöründe sıkça kullanılan bu tatlandırıcı aromalar mutfak sektöründe tatlı ve pastane grubu dediğimiz yiyeceklerde karşımıza sıkça çıkmaktadırlar. Bu aromaları kullanarak çeşitli kekler, tatlılar ve içecekler hazırlayabilirsiniz. (Özellikle pastanecilik sektörü ve kokteyl, kahve hazırlayan işletmelerden tariflerini güçlendirmek için bu aromalardan faydalanmaktadırlar.)

Buhar Dünyasında ise bildiğiniz üzere bu aromaları e-sıvı tariflerimizi lezzetlendirmek amacıyla kullanmaktayız. Yukarıda anlatılan kullanım alanları kafanızı karıştırmış olabilir ancak içinizi ferah tutabilirsiniz The Flavour Apprentice bünyesinde üretilen bütün aromalar e-sıvı yapımında kullanmaya uygundur.

The Flavour Apprentice, kendilerine sorulduğu zaman her ne kadar e-sıvı ve buhar sektörüyle herhangi bir alakaları olmadıklarını söyleselerde firma çatıları altında t-bacco aromaları üretmeye tam gaz devam etmekteler. 🙂

Bunun nedeni aslında gayet anlaşılabilir bir durum. Buharlaştırıcı cihazlar ve e-sıvı sektörü paket s**** şirketleri tarafından bütün Dünyada sistematik bir şekilde baskıya uğruyorlar ve sindirilmeye çalışıyorlar. Buhar sektörü, paket s****’lar için oldukça büyük bir tehtit ve s**** üreticileri de bütün bu olan biteni köşelerine çekilip uslu uslu izlememekte kararlılar.

The Flavour Apprentice de haklı olarak tüm bu kargaşanın bir parçası olmak, şirket isimlerinin s**** şirketleri ve buhar Dünyası arasındaki savaşta geçmesini istemiyor. Çünkü tek müşterileri buhar sektöründen değil.

Dolayısıyla etliye sütlüye karışmadan, kendi işlerine bakıyorlar diyebiliriz.

tfa aroma nasıl kullanılır? - 02

TFA Aromalar Nasıl Kullanılır?

“Nasıl kullanılır?” kısmı taktir ederseniz burada buhar ve e-sıvı mecrasına özel olacak. Yazının devamında kafanıza yatan, beğenmiş olduğunuz tfa aromalarını ve nbasenizi hali hazırda satın aldığınızı ve e-sıvı yapabilmek için gerekli ekipmanlara sahip olduğunuzu varsayarak anlatacağız.

Eğer aromalarınızı henüz satın almadıysanız, websitemizdeki ilgili kategoriye göz gezdirebilirsiniz: tfa aroma (gitmek için lütfen linke tıklayın.)

Her siparişinizde, e-sıvı yaparken ihtiyaç duyabileceğiniz yan malzemelerin (Pastör pipet, şırınga, eldiven ve etiket gibi.) tamamını hediye olarak göndermekteyiz.

Kaldığımız yerden devam edelim,

Evet elimizde nbasemiz de, aromamız da mevcut. Peki bunlardan nasıl içilebilir bir e-sıvı yapacağız? (Spoiler: İnanılmaz basit!)

Aromalarla e-sıvı hazırlarken, izleyebileceğiniz oldukça pratik bir yöntem mevcut.

Yüzde hesabı ve şırınga/pipet ile e-sıvı yapmak:

Bu yapabileceğiniz en pratik e-sıvı hazırlama yöntemlerinden birisidir. Hazırlamak istediğiniz e-sıvı miktarına denk gelecek hacimde bir boş şişeyi alır ve bütün aromaları şırınga ve pipetler yardımıyla dilediğiniz yüzde kadar boş şişenin içine doldurursunuz.

Bütün aromaları boş şişenin içerisine koyduktan sonra, şişede geriye kalan boşluğu tamamen dolduracak kadar şişeye nbase ilave ederek oldukça pratik bir biçimde, saniyeler içerisinde kendi e-sıvınızı hazırlamış olursunuz.

Burada dikkat etmeniz gereken husus yüzde hesabını doğru yapıp, aromaları doğru miktarda koymanız gerektiğidir.

Örneğin çilek, süt ve kremadan oluşan basit ama etkili bir e-sıvı tarifi hazırlamak istediğimizi düşünelim. Bu tarife %8 çilek, %3 süt, %5 oranında da krema eklemek ve işin finalindede 30 ml bir e-sıvı yapmak istiyoruz.

Koymamız gereken aroma miktarları ml cinsinden aşağıdaki gibi olacaktır:

 • 30 ml’nin %8’i kaçtır? Cevap: 2.4 ml (Çilek)
 • 30 ml’nin %3’ü kaçtır? Cevap: 0.9 ml (Süt)
 • 30 ml’nin %5’i kaçtır? Cevap: 1.5 ml (Krema)

sıvımızın içerisinde toplamda 2.4+0.9+1.5 ml = 4.8 ml aroma olacak ve geriye kalan 30-4.8= 25.2 ml’yi de nbase ile tamamlayarak totalde 30 ml bir e-sıvı elde etmiş olacağız.

Evet arkadaşlar, gördüğünüz gibi yüzde hesabı ve tfa aromaları ile e-sıvı hazırlamak bu kadar kolay. Sadece bir miktar hesaplama yapmamız gerekiyor, onun dışında geri kalan bütün süreç inanılmaz kolay.

Umuyoruz ki bu yazımız sizin için faydalı olmuş ve aklınızdaki soru işaretlerini gidermiştir. Başka bir yazıda tekrar görüşünceye kadar, kendinize iyi bakın!

Not: Ürünlerimiz sadece www.safirkimya.com adresinde ve Safir Kimya N11 Mağazasında satılmaktadır. Lütfen adımıza satış yaptığını iddia eden kişilere itibar etmeyiniz.

TFA Aroma Nasıl Kullanılır? | Safir Kimya | Türkiye’nin Lider Nbase & Mix Aroma Üreticisi. Tüm hakları saklıdır.

Safir Kimya'nın resmi firma logosu.

2 comments

 1. Efendim Safir Kimya dan tfa double chocolate clear aldım bunu herhangi başka bir aromayla karıştırmadan tekil olarak kullanabilirmiyim ve yüzde kaç kullanmalıyım?

  1. Safir Kimya Destek

   Merhabalar, TFA Double Chocolate Clear oldukça yoğun ve aromatik bir çikolata lezzetine sahiptir.

   Başka aromalar ile birlikte eser miktarda kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Bilginize arz ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

//
Müşteri hizmeti ekibimiz, sorunlarınıza çözüm bulmak için hazır durumda!
👋 Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?