Çalışma Saatlerimiz: Pazartesi – Cuma 10.00-16.00

WhatsApp Hattı: 0 555 156 35 55

nbase nasıl kullanılır?

Nbase Nasıl Kullanılır?

E-Sıvı Yapım Sürecinde Nbase Nasıl Kullanılır?

Başka bir yazıdan tekrardan merhabalar, bu yazımızda siz değerli buhar camiası üyelerine (özellikle buhar dünyasına yeni dahil olmuş, harıl harıl araştırma içinde olan yeni dostlarımıza) websitemizden ya da başka bir firmadan satın almış olduğunuz nbaseleri en pratik şekilde, en kolay şekilde nasıl kullanabilir ve kendi e-sıvılarınızı üretebilirsiniz elimizden geldiğince izah etmeye çalışacağız.

Yazımıza başlamadan önce belirtmekte fayda görüyoruz. Evinizde e-sıvı hazırlamak kesinlikle zor bir şey değil. Bazı kimseler kendi müşterileri pazarları azalmasın diye sistematik bir şekilde çeşitli sosyal mecralarda özellikle yeni başlayan kullanıcıların gözlerini korkutarak “e-sıvı yapımının çok zor ve hassas bir süreç” olduğunu aşılamaya çalışıyorlar.

İçilebilir ve lezzetli bir e-sıvı yapımı hiçbir zaman zor olmadı ve gelecekte de zor olmayacak. Hatta aslına bakarsanız, geçmiş dönemlerle kıyaslandığında evde e-sıvı yapım süreci onlarca kat kolay hale geldi bile denilebilir. Yazımızın devamında, aklınızdaki bütün şüpheler ve soru işaretleri son bulacak. O zaman hadi konuyu derinlemesine ele alalım. Nbase nasıl kullanılır?

Bu yazıyı yazarken, varsayımımız, sizin için doğru oranda n**** seviyesine sahip bir nbase ve kafanıza yatan lezzetlerdeki aromayı satın almış olduğunuz yönünde. Eğer eksikleriniz mevcutsa websitemizdeki “mix aroma”, “nbase” ve “sarf malzemeleri” kategorilerine göz gezdirmeyi unutmayınız. (nbase tavsiyesine ihtiyacınız varsa bununla alakalı blog yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.)

Eğer elinizde hali hazırda bir nbase bulunmuyorsa, nbase nasıl kullanılır sorusunun cevabını vermeden önce base seçiminizi doğru bir şekilde yaptığınıza emin olmalıyız.

Websitemizde şuanda satışta olan mg değerleri aşağıdaki gibidir:

 • 0 mg,
 • 3 mg,
 • 6 mg, 
 • 9 mg,
 • 12 mg,
 • 15 mg,
 • 18 mg,
 • 24 mg,
 • 36 mg,
 • 48 mg,
 • 72 mg,
 • 100 mg

Eğer ne yaptığınızı bilmiyorsanız 18 mg ve üzerindeki n**** değerlerindeki nbaseleri lütfen satın almayın. Bu nbaseler doğrudan tüketmeye uygun değildir, kullanımdan önce mutlaka seyreltilmeleri gerekmektedir. Bu değerleri iç piyasada üretim yapan ve ileri seviye tecrübeli kullanıcılar için satmaktayız.

Buharlaştırıcı cihazları kullanım şeklinize bağlı olarak nbasenizi,

Ciğer Çekimi (DL – Direct Lung) yapıyorsanız: 0, 3, 6 mg (max, 9 mg olduğu anda bu değer MTL sınıfına girmektedir.)

S**** İçimi ( MTL – Mouth To Lung) yapıyorsanız: 9, 12, 15, 18 mg (max) olarak satın alabilirsiniz.

VG ( Vegetable Glycerin  – Bitkisel Gliserin) / PG (Propylene Glycol – Propilen Glikol) oranı tercihlerinde ise dikkat etmeniz gereken 2 husus bulunuyor.  Gliserin, basede buharı oluşturan element olduğu için gliserin oranı ne kadar yüksekse, nbase de o kadar fazla buhar oluşturan bir yapıda olacaktır. (Gliserinin viskozitesi oldukça yüksek olduğundan aynı şekilde nbasenin akıcılığını da etkileyecektir.)

nbase nasıl kullanılır? - 02

Propilen glikol ise gliserin kadar buhar oluşturan bir bileşen olmamasına karşın nbasedeki “boğaz vurumu” dediğimiz hissiyatı oluşturan (elbette ki n****’den sonra) madde olduğu için base içerisindeki propilen glikol miktarı ne kadar fazla olursa nbasenin boğaz vurumu da aynı ölçüde fazla olacaktır. (Bununla beraber propilen glikol viskozitesi oldukça düşük bir madde olduğu için, base içindeki miktarı arttıkça, basenin kendisine de aynı derecede akışkan hale getirecektir.)

Bu oran ayarlamalarını yaparken göz önünde bulundurmanız gereken 2 husus mevcuttur. Bunlardan ilki hava şartları ve e-sıvınızın akışkanlık miktarı, ikincisi ise arzu ettiğiniz boğaz vurumu miktarıdır.

Piyasada kabul gören genel kullanım şekli, kış aylarında %70 vg – %30 pg şeklinde, yaz aylarında ise %80-20 ya da %90-10 şeklindeki kullanım oranlarıdır.

Kış aylarında, soğuk günlerde e-sıvınız soğuktan dolayı ekstra katılaşarak pamuk tarafından emilmeyecek hale gelebilir ve bu yüzden yeni yaptığınız sarım ya da yeni açtığınız coil yanarak kullanılmaz hale gelebilir.

Yazın ise tam tersi olarak, sıcaklık yüzünden olması gerekenden daha akışkan hale gelerek en ufak harekette sızdırma, akıtma yaparak günlerinizi zehir edebilir.

safir kimya nbaseleri

Pekala gerekli her şeye sahibiz. Bu malzemeleri nasıl doğru bir şekilde kullanacağız?

Her şeyden önce, e-sıvı yapımına girişmeden evvel firma olarak size satın almış olduğunuz nbasenizi sek olarak (aroma katmadan) buharlaştırıcınıza doldurmanızı ve o şekilde denemenizi tavsiye ediyoruz. Nbase nasıl kullanılır sorusu için aradığınız cevap tam olarak bu olmayabilir, ancak denemeden asla bilemezsiniz. Belki de sizde aromasızlar grubunun değerli bir üyesi olabilirsiniz. 🙂

Bir çok tiryaki arkadaşımızın, aroma kullandıkları taktirde e-sıvının, t-bacconun yerini tutmadığını (S****’dan ziyade sanki narg**** içiyor gibi hissettiklerini belirtiyorlar.) bu durumunda canlarının daha fazla s**** istemelerine sebep olduğunu anlatmaktalar. Kendilerine hak vermemek mümkün değil, paket s****’ların tatları adeta samandan farksız, t-bacco kalitesinin yerlerde gezdiği bir ortamda alışkın oldukları lezzet, tatsız tuzsuz bir şey.

Dolayısıyla nbasenizi sek denemekte her zaman fayda var, belki durum sizde de böyle olabilir. Bu şekilde daha rahat edebilirsiniz.

Aroma konusuna tekrar dönelim;

Aldığınız aroma diy kit halindeyse işiniz oldukça kolay. Bu tarz ürünler sizi gereksiz zaman ve detaylardan uzaklaştırmak için özel olarak hazırlanmış ürünler. (Tembel ancak damak tadına düşkün buharcılar için.) Diy kitinizi hazırlamak için;

 • Şişenin boş kısmını, şişenin boğaz kısmına kadar nbase ile doldurun.
 • Boğazına kadar doldurduğunuz şişeyi, içindeki karışımda köpükler oluşuncaya kadar var gücünüzle sallıp, çalkalayın. (Veya karıştırmak için başka bir düzeneğiniz varsa onlardan da faydalabilirsiniz.)
 • Köpürttüğünüz karışımınızı, 15-25 derecelik bir ortamda güneş ışığı görmeyecek bir şekilde dinlendirmeye bırakın. (Demlenme aşamasındaki bir e-sıvıyı kesinlikle buzdolabına atmayın. Demlenme, kimyasal dizi reaksiyon olduğu için sıcaklığı fazlaca düşürmek tepkimelerin durmasına sebep olacaktır ve e-sıvınız demlenmeyecektir.)
 • Hazırlamış olduğunuz karışımı, belirttiğimiz şartlar altında 1-3 hafta dinlendirmenin ardından tadının oturduğunu düşündüğünüz herhangi bir anda tüketmeye başlayabilirsiniz.

Aldığınız aroma, diy kit halinde değilse ise izlemeniz gereken prosedür bir miktar daha farklı olacak;

 • Kullanacağınız aromanın tavsiye edilen kullanım oranını net bir şekilde öğrenin. (Kullanacağınız aroma miktarı, e-sıvınızı hazırlayacağınız hacime göre değişim gösterecektir.)
 • Diyelim ki aromanızın tavsiye edilen kullanım oranı %8-14 ve siz bu aroma ile 60 ml kadar bir e-sıvı hazırlamaya karar verdiniz.

Böyle bir düzeneke, %10 aroma oranlı (%8-14 aralığında %10 fena olmayan bir değer. Aromayı tanıma esnasında başlangıç için ortalama bir değer kullanın. Demlenme aşamasından sonra fazla gelirse oranı düşürebilir, az gelirse tam tersi daha da arttırabilirsiniz.) 60 ml bir e-sıvı hazırlamak istiyorsanız;

60 mlnin, %10’u 6 mlye denk geldiği için, 54 ml nbase ile 6 ml aromayı aynı şişe içerisine ekleyip karıştırmanız gerekmektedir. (Tüm bu miktarları rahatça ayarlayabilmeniz için her siparişinizde, karışımlarınız için pastör pipetler ve şırıngalar göndermekteyiz.)

Hesap kitap işleriyle uğraşmak istemiyorsanız, bir yüzde hesaplama sitesi kullanabilirsiniz.
https://yuzde.hesaplama.net/

Bu noktada dikkat etmeniz gereken husus, 60 ml nbasenin üzerine 6 ml nbase eklememeniz gerektiğidir. Bu yöntemle e-sıvı hazırlamak Dünya’nın sonu değildir ancak elde ettiğiniz karışımın aroma oranı tam manasıyla %10 olmayacaktır. Nokta atışı tarif hazırlamak için 54-6 şeklinde hazırlanması gerekmektedir.

Devamındaki dinlendirme / demleme prosedürü ise aynen yukarıda anlattığımız gibidir.

Bunun dışında ekstra / özel hiçbir prosedür bulunmuyor.

Sizin için bu noktada geriye kalan, kafanıza yatan / damak tadınıza hitap eden aromaları keşfetmek ve s**** kullanımından uzak durmak! Umuyoruz ki bu yazı, aklınızdaki “nbase nasıl kullanılır?” sorusuna cevap niteliği bulmuştur. Başka bir yazıda tekrar görüşmek üzere!

Not: Ürünlerimiz sadece www.safirkimya.com adresinde ve Safir Kimya N11 Mağazasında satılmaktadır. Lütfen adımıza satış yaptığını iddia eden kişilere itibar etmeyiniz.

nbase nasıl kullanılır? | Safir Kimya | Türkiye’nin Lider Nbase & Mix Aroma Üreticisi. Tüm hakları saklıdır.

Safir Kimya'nın resmi firma logosu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

//
Müşteri hizmeti ekibimiz, sorunlarınıza çözüm bulmak için hazır durumda!
👋 Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?