info@safirkimya.com

Safirkimya.com adresine hoşgeldiniz. Keyifli alışverişler dileriz.

WhatsApp Hattı: 0 555 156 35 55

nbase-nedir?

Nbase Nedir? Likit Yapımı 101

Nbase Nedir?

Bir likitin yapısını en kaba tabirle 2 bileşen oluşturur. Bu bileşenlerden birisi nbase, diğeri ise aromadır. Likitlerdeki içim doygunluğunu/sertliğini ayarladığımız ve ortaya çıkan buharı oluşturan bileşen nbasedir. (Çok temele indirgediğimiz zaman nbaseyi “aromasız likit” olarak da düşünebilirsiniz.) Aromalar ise bu nbaselere lezzet verebilmek için kullandığımız yardımcı malzemeler sınıfına girer. Bu kavramlar yeni başladığınız dönemlerde size bir miktar ürkütücü gelebilir ( ki bu çok normaldir, her şeyin oturması biraz zaman alacaktır ) ama sizi bu kavram kargaşalarından bir miktar da olsa kurtarmak için önemli konuları elimizden geldiği kadarıyla blogumuzda işlemeye gayret edeceğiz.

Blogumuzda yer alan bu makalenin konusu “Nbase nedir?” olacak. Lütfen çayınızı, kahvenizi hazırlayın ve arkadaşlarımızın sizler için hazırladığı bilgilere bir göz gezdirin. Nbase nedir sorusunun cevabını tam olarak kavrayabilmemiz için öncelikle bir kaç kimyasal terime/malzemeye hakim olmamız gerekmektedir. Bir nbasenin yapısını aşağıdaki dört kimyasal oluşturmaktadır. Bu malzemeler aşağıdaki gibidir:

 1. Vegetable Glycerine (VG) —> Bitkisel Gliserin
 2. Propylene Glycol (PG) —> Propilen Glikol
 3. Saf Su (Opsiyonel bir malzemedir, her zaman karşınıza çıkmayabilir.)
 4. Nikotin

Bu malzemeleri doğru oranlarda, doğru ekipmanlarla karıştırdığınız zaman ortaya çıkan ürüne elektronik sigara Dünya’sında Nbase adı verilir. Bir nbaseyi dilediğiniz Burada yalnızca likit için uygun şişeler, eldiven ve şırınga gerekir. Kullanabileceğiniz bir tarif de edindikten sonra buna uygun ­hazırlamanız yeterlidir.

Eğer kullandığınız aromanın ya da ürünün tadına alıştığınızı ifade ediyorsanız, bu sayede yeni bir zevki keşfetmeniz oldukça mümkündür. Zira maskeler yardımıyla istediğiniz tadı daha yoğun elde edebilir, istediğiniz aromayı deneyerek yeni içimlere kavuşabilirsiniz.

VG ve PG Nedir?

Kullanıma başlayan birçok kişi, burada kullanılan temel kavramlara hâkim olmadığı için likit seçiminde nelere dikkat etmesi gerektiğini de bilemez. Bunlardan en ön önemlisi, PG ve VG olarak adlandırılan değerlerdir.

Zira likidin ne kadar sert olacağına karar veren asıl madde budur. Bunların saf su ve nikotinle birleşmesi sonucunda nbase elde edilir. Vg PG nedir? diye sorulduğunda, öncelikle bunların açılımlarına bakmak gerekir. VG bitkisel gliserin olup zeytin ya da palm yağından üretilir. Genellikle gıda ürünleri, ilaç sektörü ve pastalarda kıvam arttırıcı olarak tercih edilir.

Eğer yumuşak ve pürüzsüz bir içim keyfi yaşamak istiyorsanız, VG değerini daha yüksek tutmanız gerekir. Bu durum daha fazla buhar almak isteyenler için de geçerlidir. Ancak boğaz vurumu ile sertlik oranını düşürür.

PG ise propilen glikol kelimesinin kısaltılmışıdır. Piyasada,

 1. Bisküviler,
 2. Sodalar,
 3. Ketçaplar,
 4. Çikolatalar,
 5. Pastane ürünleri,

Gibi bazı ürünlerde kullanılır. Şayet sertlik sizin için önemliyse bu değer yukarıda tutulmalıdır.

Nbase Hangi Markalar Tarafından Üretilir?

Nbase sabit bir firma tarafından üretilmez. Dolayısıyla kullanıcıların tercih edebileceği farklı firmalar vardır. Bunların hepsi, farklı ham maddeler yardımıyla üretildiği için, her biri farklı bir lezzete kavuşmanızı sağlar. Günümüzde en çok kullanılanlar şöyledir;

nbasenedir 2
 1. Carlo Nbase
 2. FogSecret Nbase
 3. Chemnovatic Nbase
 4. SaltBase
 5. Merck Nbase
 6. Sigma Nbase
 7. Wilmar Nbase

Bunları satın almanız ardından, hazır nbase ile likit yapımı oldukça kolaydır. Burada ilk olarak bir tarif araştırmanız gerekir. İnternette bu bakımdan çok sayıda seçenek yer alır.

Nbase İle Likit Nasıl Yapılır?

Yeni başlayanlar için evde kendi likidini yapmak zor gelebilir. Ancak hazır nbase ile likit yapımı istediğiniz aroma ve sertlikte bir keyfe kavuşmanızı sağlar. Burada şu maddeleri takip ederek, kolay bir şekilde hazırlamanız mümkündür;

 1. Nbase’in elinize bulaşmaması için eldiven takın.
 2. Şırınga yardımıyla, Nbase içerisinde tarife uygun oranda aroma ekleyin. Şırınga kullanmadan da yapılabilecek olsa da, oranı ayarlamanız zorlaşır.
 3. Ekleme tamamlanınca karıştırın.
 4. Ağzını sağlam bir şekilde kapatarak, hava almasını önleyin. Havayla temasa geçmesi, oksitlenmeye neden olur.
 5. 7 ile 10 gün boyunca güvenli bir yerde saklayın.

Demlenme süresi sona erdiğinde, likidiniz de kullanmak için hazırdır.

Nbase Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Tüketmiş olduğu ürünü çok daha farklı bir tatla içmek isteyenlere istediği çözümleri sunan nbase, farklı fiyatlara sahiptir. Bunun ilk nedeni, her markaya göre meydana gelen farklılıklardır. Burada da kalite, ham maddeler gibi farklı etmenler devreye girer.

nbase nedir?
nbase nedir?

VG ve PG oranları da nbase fiyatları üzerinde oynamaya sebep olur. Ancak nikotin daha değerli olduğu için, bu oranlara nazaran ücreti daha da yükseltir.

Nbase VG ve PG Oranları Nasıldır?

Yeni başlayan birçok kişi, nbase nedir? sorusunu sorar. Bu madde likidin baz bileşenidir. Bu da içerisinde değişen VG ve PG değerlerine sahiptir. Bunlar,

 1. Yüzde 100 VG / Yüzde 0 PG,
 2. Yüzde 90 VG Yüzde 10 PG,
 3. Yüzde 80 VG / Yüzde 20 PG,
 4. Yüzde 70 VG / Yüzde 30 PG,
 5. Yüzde 50 VG / Yüzde 50 PG,

Şeklinde farklılaşmaktadır. Bu sebeple her kullanıcının arzuna göre tercihte bulunması oldukça kolaydır.

Nbase Maske Türleri Nelerdir?

Likidin aromaya daha iyi doyması için maskelerden yardım alınır. Bunlar tatlı, meyve, tütün ve maskesiz şekildedir.

Tatlı ve meyve aromalılar, kişilere daha yumuşak ve rahat bir için yapmalarına yardım eder. Eğer aromalı istiyorsanız, bunlardan herhangi biri tercih edilebilir. Ancak sek nbase tavsiyesi istiyorsanız, maskesiz kullanılmalıdır. Zira bu sade olduğu için nbase lezzetini tam olarak hissetmenizi sağlar.

Ancak tütünü hissetmek istiyorsanız, tütün maskesi aradığınız çözümü sunar. Klasik bir seçenek olup, özellikle önceden sigara içen kişiler tarafından tercih edilmektedir.

Nbase Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Nbase evde yapmak istiyorsanız, gerekli malzemeleri temin etmeniz ardından hazır nbase ile likit yapımı oldukça kolaydır. Ancak bazı maddelere dikkat etmezseniz, sonuçları sevmeyeceğiniz için tekrar hazırlamanız gerekir. Bunlardan ilki ilk kez yapacak olanlar içindir.

Eğer daha önce hiç denememişseniz, 70-80 gibi yüksek VG değerleri bulunanlar tercih edilmelidir. Böylece nasıl bir sertlik istediğinize daha kolay karar vermeniz mümkündür. Zira yüzde 50 PG oranı, birçok yeni kullanıcının düşündüğü gibi yumuşak değildir.

Ayrıca maske seçerken önce maskesiz denenmesi tavsiye edilir. Zira aromalı olanlar, beğenmeseniz bile ağzınızda bir tat, alışkanlık bırakır. Ardından sade denemek tabii olarak sevmemenize neden olur. Ancak öncelikle sade olanı denerseniz, daha doğru karar verebilirsiniz.

Ardından da tütün aromalı olan denenmelidir. Zira tatlı veya meyve ardından, tütünün sevilmemesi de olasıdır. Eğer her ikisini de sevmemişseniz, istediğiniz aromayı deneyebilirsiniz. Zira kendilerine özel lezzetleri olduğu için tat duyumlarınızı yanıltmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri hizmeti ekibimiz sorunlarınıza çözüm bulmak için hazır durumda.
👋 Merhabalar, size nasıl yardımcı olabilirim?