Çalışma Saatlerimiz: Pazartesi – Cuma 10.00-16.00

WhatsApp Hattı: 0 555 156 35 55

aroma nedir? - 01

Aroma Nedir?

İşte Safir Kimya Açıklıyor, Aroma Nedir?

Bir başka blog yazısından hepinize tekrardan merhabalar değerli Safir Kimya müşterileri. Bu yazımızın konusu “aroma nedir?” olacak ancak elbette ki siz de taktir edersiniz aroma konusu adeta bir derya deniz. Dolayısıyla biz yazımızın konusunu buhar Dünyası özelindeki aromalarla sınırlayacağız. Hazırsanız hadi başlayalım!

Mix aroma karışımlarını oluşturan mono aromaların markaları. (Capella, TFA ve Flavour Art)

“Buhar Dünyası özelinde” Aroma Nedir?

Kullandığımız hemen hemen her e-sıvının kendine has bir lezzeti mevcuttur. Bu lezzet zaman zaman karşımıza tek bir esans halinde (Örneğin ahududu tadında), zaman zaman da bir karışım esans (Örneğin çikolatalı kurabiye tadında) halinde çıkabilir.

İşte e-sıvılarımıza bu bahsettiğimiz lezzetleri sağlayan yıldız ürünler aromalardır.

Her Aromayı E-Sıvı Yapımında Kullanabilir Miyim? (Spoiler: Hayır.)

HAYIR, KESİNLİKLE HAYIR. Buhar Dünyasına yeni adım atan arkadaşlarımızın ısrarla sordukları ve zorladıkları konu başlığı maalesef bir çok kişi için bu. Bir çok arkadaşımız e-sıvılarını yaparken maaliyet düşürebilmek adına ya da piyasada hali hazırda yer alan aromaları beğenmedikleri için aroma konusunda alternatif yöntemlere başvurmayı deniyorlar.

Uzun sürelerdir elektronik s**** kullanıcısı olarak bu konuda oldukça yaratıcı yöntemler görüp duyduğumuzu söyleyebiliriz.

Örneğin bir arkadaşımız marketlerde satılan toz vanilyayı / vanilini nbasesine karıştırdığını ve o şekilde tükettiği zaman normal bir vanilya aromasına kıyasla çok daha lezzetli olduğunu söylemişti.

Başka bir abimiz kafayı mümkün olan en lezzetli ve en gerçekçi t-bacco aromasını elde etmek ile bozmuştu. Aklınıza gelebilecek her türlü t-baccoyu (paketli ya da kiloyla açık olarak satılan adıyaman, çelikhan t-baccoları vb.) propilen glikole yatırarak aromalarını çıkardığını iddia ediyor ve bu aromalardan kendisine e-sıvı hazırladığını ve hazırladığı bu e-sıvıların da inanılmaz lezzetli olduğunu belirtiyordu. En çok şikayetçi olduğu konu ise sözde elde ettiği aromada çok fazla tortu kaldığından, defalarca süzmesi gerektiğinden ve bu esnada da ortalığın çok battığından şikayetçiydi. 😀

Yani bu tarz durumlar hakkında söylenebilecek aslında pekte fazla bir şey yok. Yapmayın arkadaşlar. Dumandan, buhara geçme amacımız ilk etapta sağlığımız. Bu tarz durumların ileride size ciddi bir zarar vermeyeceğinden nasıl emin olabilirsiniz?

Ortada kabul görmüş ve hali hazırda oldukça başarılı bir şekilde işleyen bir sistem ve piyasada oldukça başarılı aroma üreticileri mevcutken, bu anlamsız ısrar, Amerikayı yeniden keşfetme çabası niye?

Kesinlikle ama kesinlikle yukarıda anlattığımız gibi garip yöntemlerle e-sıvı hazırlamaya kalkmayın ve bu tarzda yöntemler deneyipte çok güzel olduğunu iddia eden kişilere itibar etmeyin. İsterlerse Dünya’nın en başarılı e-sıvı tarifini oluşturmuş olsunlar hiçbir şey sağlığımızdan kıymetli ve öncelikli değil.

aroma nedir? - 02

Peki E-Sıvı Yapımında Hangi Aromalar Kullanılabilir? (Likit Aroma Nedir?)

İşte yazımızın bu kısmı tam olarak bizi ilgilendiren kısım, en başta sorduğumuz “aroma nedir?” adlı sorunun yanıtını bulacağımız bölüm olacak. Bir önceki bölümde, her aromanın bu iş için uygun olmadığını, kabul görmüş güvenilir markalardan şaşmamanız gerektiğinden bahsetmiştik.

Peki bu iş için doğru olan aromalar hangileri diyorsanız, buhar Dünyasında bu sorunun cevabı olarak alabileceğiniz markaların listesi genellikle aşağıdaki gibidir;

 • tfa aroma
 • Capella
 • Flavour Art
 • Flavor West
 • Flavorah
 • Vampire Vape
 • Solub Arome
 • Twisted Flavors
 • One-To-One Flavors
 • HiliQ Flavors
 • Molinberry Flavors
 • Avoria
 • Mom and Pop
 • Flavor Express
 • Big Mouth
 • Inawera

Ve buraya ismini yazamadığımız daha bir çok aroma üreticisi.

Bu markalar uzun yıllardır üretim yapmakta olan, hem profesyonel mutfak ve gıda sektörünün hem de Buhar Dünyası’nın gözdesi, yıldızı diyebileceğimiz kalitede üstün aroma üreticisi olan markalardır. Bu markalardan herhangi birinden alacağınız aromaları e-sıvı tariflerinizde gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Bu markaların bir kısmı mono / tek lezzette aroma üretirlerken, bir kısmı ise mix aroma üretmekteler. Firmaların satış sayfalarında her birinin detaylı lezzet tarifi yer alıyor. Damak tadınıza hitap eden lezzetleri deneyerek kendi favorilerinizi keşfedebilirsiniz!

Bu Saydığınız Markaların Arasında Ne Tarzda Lezzetler Bulabilirim?

 Aslında bu markaların içerisinde bulamayacağınız lezzet / tat yok desek sanırım yanlış olmayacaktır çünkü en az tarife sahip olanın şuanda satıştaki aroma sayısı minimum 50 adet. Bu da demek oluyor ki kabaca aklınıza gelen “X tadında aroma var mı?” sorusunun cevabı kestirme olarak evet. Sadece hangisindeki daha lezzetli onu keşfetmeniz gerekiyor. (Maalesef tatların hepsi bir değil, piyasada 20 çeşit çilek aroması var ancak bunların arasından sadece 1-2 tanesi natürel ve lezzetli.)

Tat gruplarını ise temel olarak meyve, pastane ve t-bacco (anladınız siz.) olarak gruplayabiliriz. Bunlara ilave ve bu üç gruba da yerleştiremediğimiz bir kaç lezzet de mevcut elbette. Enerji içeceği, absinthe, bourbon vb. tatları bu gruplara yerleştiremesek de bu tarzda aromalar da mevcut.

Evet değerli Safir Kimya müşterileri, “aroma nedir?” adlı yazımızın burada sonuna gelmiş bulunuyoruz. Umuyoruz ki bu yazımız, siz değerli buhar kullanıcıları için faydalı olabilmiştir. Lütfen yazılarımızı ve firmamızı arkadaşlarınıza tavsiye etmeyi unutmayınız. Keyifli buharlar dileriz!

Bizle “aroma nedir?” adlı yazımızda eşlik ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Not: Ürünlerimiz sadece www.safirkimya.com adresinde ve Safir Kimya N11 Mağazasında satılmaktadır. Lütfen adımıza satış yaptığını iddia eden kişilere itibar etmeyiniz.

Aroma Nedir? | Safir Kimya | Türkiye’nin Lider Nbase & Mix Aroma Üreticisi. Tüm hakları saklıdır.

Safir Kimya'nın resmi firma logosu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

//
Müşteri hizmeti ekibimiz, sorunlarınıza çözüm bulmak için hazır durumda!
👋 Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?